• Nabi Avcı:

Nabi Avcı: "Kimya bilmenin zevkini aşılamamız gerekiyor."

Eklenme Tarihi: 18 Eylül 2014, 18:17

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 5 Eylül 2014 tarihinde NTV'de katıldığı programda eğitim sistemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 5 Eylül 2014 tarihinde NTV’de katıldığı programda eğitim sistemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

 

Bakan Nabi Avcı, okullarda öğrencilere bilgi yükleme yerine, bilgiye nasıl daha çabuk ve doğru şekilde ulaşabileceklerini öğretmemiz gerektiğini söyledi. Öğrencilere öğrenmeyi öğretmemiz gerektiğini söyleyen Bakan Nabi Avcı, “Biz onlara neyi, nasıl, nerede, en güzel şekilde öğrenebileceklerini öğretmeliyiz, öğrenme zevkini öğretmeliyiz, öğretme zevkini aşılamalıyız” dedi.

 

Kimya dersi ile ilgili olarak “Kimyanın ne olduğunu öğretelim. Kimyanın zevki tadı nedir, kimya bilmenin zevkini aşılamamız gerekiyor” diyen Bakan Nabi Avcı’nın konuşmasının bir kısmı şöyle:

 

“Bizim müfredatlarımız, ders programlarımız maalesef bilgi yüklemeye yönelik. Bu durum 20. yüzyılda anlaşılabilir bir şeydi, okul bilgi edinmenin tek mekanıydı, yani insanlar bilgi edinmek için okula geliyorlardı. Şimdi bilgi edinme imkânlarımız iletişim teknolojileri, enformasyon teknolojileri sayesinde o kadar genişledi ki bilgi edinmenin tek kaynağı okul olmaktan çıktı. O zaman hala sanki her şey okulda öğrenilecekmiş gibi davranmaktan vazgeçip çocuklarımıza doğru bilgiye nasıl çabuk ve doğru şekilde ulaşabileceklerini öğretmemiz gerekiyor. Yani öğrenmeyi öğretmemiz gerekiyor.

Halbuki biz hala pek çok dersimizde ya pek çok kademede ilkokulda da, ortaokulda da, lisede de hala çocuklara bilgi yüklemeye çalışıyoruz. Biz onlara neyi, nasıl, nerede, en güzel şekilde öğrenebileceklerini öğretmeliyiz, öğrenme zevkini öğretmeliyiz, öğretme zevkini aşılamalıyız. Fizik dersinde sanki bütün çocuklarımız fizikçi olacakmış gibi yükleniyoruz, kimya derslerinde aynı çocuklara sanki ileride kimyager olacakmış gibi. Coğrafya dersinde o coğrafyacı olacakmış, jeolog olacakmış gibi yükleniyoruz. Gerek yok. Coğrafyayı sevdirelim, fiziği sevdirelim, kimyanın ne olduğunu öğretelim. Kimyanın zevki tadı nedir, kimya bilmenin zevkini aşılamamız gerekiyor.

 

4+4+4 ile dedik ki, çocukların önünde farklı kulvarlar açalım, seçimlik dersler oluşturalım ve çocuklarımız ilgilerine göre, becerilerine göre, yeteneklerine göre farklı dersleri seçme imkânı sağlayalım. Böylece biz eğitimde, özellikle ilkokuldan sonra ortaokulda, lise de çocukların eğilimlerini, yeteneklerini bunu ne kadar önce keşfedersek öğretmenlerimiz, yöneticilerimiz ve ailelerimiz çocuklarının hangi alanlara özel ilgi gösterdiğini, hangi alanlarda ciddi bir beceri potansiyeli gördüğünü ne kadar erken tanırlarsa, ne kadar erken keşfederlerse biz o çocuklarımızı o kadar daha çabuk gerçekten zevk duyacakları, gerçekten severek yapacakları mesleklere doğru yönlendirmeye başlarız.”

 
Facebook Twitter Whatsapp
 

Yorumlar

Yorum Ekle