• Yaparak yaşayarak öğrenme ve Todmorden örneği

Yaparak yaşayarak öğrenme ve Todmorden örneği

Eklenme Tarihi: 14 Ocak 2013, 16:54

Yaparak yaşayarak öğrenme ile bir kasaba değiştirilebiliyorsa bir ülke de değiştirebilir. İngiltere'deki Todmorden kasabası, eğitimin nasıl yapılması gerektiğine ve eğitimin bir toplumu nasıl değiştirebileceğine canlı bir örnek.

Yaparak yaşayarak öğrenme ile bir kasaba değiştirilebiliyorsa bir ülke de değiştirebilir. İngiltere’deki Todmorden kasabası, eğitimin nasıl yapılması gerektiğine ve eğitimin bir toplumu nasıl değiştirebileceğine canlı bir örnek.

 

 

Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Prof.Dr.Hülya Yılmaz derste İngiltere’de gezdiği bir kasabadan bahsediyordu. Todmorden isimli bu kasabada;  okul, aile, kasaba hayatı her şey bir bütün olarak eğitime katılıyordu. Eğitim canlı olarak tüm kasabada yaşanıyordu. Anlattıkları çok ilginçti. Akşam bu kasabayı internette uzun süre araştırmama rağmen bulamadım. İsmini yanlış yazmış olmalıydım ki, eğitim alanında dünya çapında ziyaretçi gelen bu kasaba hakkında bir yazı bulamadım. Türkçe zaten yoktu.

Ertesi gün Prof.Dr. Hülya Yılmaz hocamızdan bu kasabanın ismini sordum. Ben sadece ismini sordum ama hocamız sağolsun, hemen ilgilendi ve “elimde o kasabadaki eğitimi anlatan tanıtıcı bir broşür var, sana onu yarın getireyim” dedi. Ertesi gün broşürü getirmiş. Evde bir güzel inceledim ve internetten de araştırdım. Todmorden hakkında hazırladığım resimlerden oluşan küçük bir slaytı aşağıdan izleyebilirsiniz. Todmorden ve kasabadaki eğitim ile ilgili internet sitelerinde de geniş bilgiler, yazılar, resimler ve videolar var.

 

Eğitimin hangi alanı olursa olsun, yaparak, yaşayarak öğrenme ile toplumun değiştirilebileceği canlı olarak görülüyor. Todmorden Kasabası’nı incelediğinizde, bizde hala kalıntıları var olan kavram ezberletme, tanım ezberletme, bilgiyi beş şıklı teste indirgeme ile insan yetiştirilemeyeceğini ve toplumun kalkınamayacağını anlayacaksınız.

 

Todmorden hakkında bilgi için tıklayın

 

Prof.Dr. Hülya Yılmaz hocamıza teşekkür ediyoruz.

 
 

 
Facebook Twitter Whatsapp
 

Yorumlar

Yorum Ekle