• Kimya Öğretmenleri 1000 atama kontenjanı istiyor

Kimya Öğretmenleri 1000 atama kontenjanı istiyor

Eklenme Tarihi: 22 Temmuz 2013, 10:40

Liselerin zorunlu olması sonucu ortaya çıkan Kimya Öğretmeni açığının ücretli öğretmenlerle karşılanıyor olması, Kimya Öğretmenlerini ayaklandırdı. Sosyal medyada örgütlenen Kimya öğretmenleri 1000 atama kontenjanı istiyor.

 

Liselerin zorunlu olması sonucu ortaya çıkan Kimya Öğretmeni açığının ücretli öğretmenlerle karşılanıyor olması, Kimya Öğretmenlerini ayaklandırdı. Sosyal medyada örgütlenen Kimya öğretmenleri 1000 atama kontenjanı istiyor. 

Kimya dersi liselerde zorunlu temel derslerden biri. Liselerin zorunlu olması, Anadolu liselerinin artması ve yeni yapılan okullarla birlikte Kimya öğretmeni açığı 1000 rakamını çoktan aştı. Tüm bunlara rağmen geçen yıl diğer lise branşlarında olduğu gibi, Kimya Öğretmenliğinde de alımlar oldukça düşük tutuldu. Tüm lise öğretmenlerine 40.000 kontenjanda sadece 4.000 gibi komik bir rakam ayrıldı. Liselerdeki öğretmen açığı ise ücretli öğretmenlerle giderildi.

Bu yıl Kimya Öğretmenleri örgütlendi ve 1000 kontenjan istiyorlar. Sosyal medyada, Twitter’da, Facebook’ta ve forumlarda yoğun baskı yapıyorlar. Twitter’da #kimya1000atama hashtagını kullanıyorlar. Facebook’ta ise Kimya ÖABT isimli grup kurarak organize olmuş durumdalar. ( https://www.facebook.com/groups/667705799984729 ) 

Kimya Öğretmenleri Kimya dersinin önemli olduğunu, diğer derslere benzemediğini, bilim ve teknolojide, sanayide ilerlemek için öğrencilerin yeterli Kimya bilgisini kazanmaları gerektiğini vurguluyorlar. Okul dışında Kimya öğrenmenin de mümkün olmadığını belirtiyorlar.

Kimya Öğretmenlerinin en çok üzüldükleri nokta, bu kadar sınava, masrafa ve emeğe rağmen, boş kontenjan olduğu halde atama yapılmayıp, kendileri yerine ücretli öğretmenlerin çalıştırılıyor olması.

Kimya Öğretmenleri bu yıl işi sıkı tutuyor. İl içi, iller arası ve norm güncellemeleri ile Kimya Öğretmeni açığını çok sıkı takip ediyorlar. Yeni sistemle üç sınava girdikten sonra, boş olan açık kadrolara alım yapılması gerektiğini düşünüyorlar ve şöyle diyorlar: “Boşuna mı üç sınava girdik?”

Kimya Öğretmenleri boş olan Kimya Öğretmenliği kadrolarının boş bekletilmemesini, ücretli öğretmenlerle geçiştirilmemesini, yıllarca emek veren, üç sınava giren ve binlerce lira masraf yapan Kimya öğretmenlerinin bu kadrolara yerleştirilmesini istiyorlar.

NOT: Bu yazı 2013 yılına aittir ve yaklaşık 1200 Kimya Öğretmeni açığına göre yazılmıştır. 2014 Yılında Kimya Öğretmeni açığı yaklaşık 3000 civarında olacaktır. 2014 yılı kontenjanı buna göre belirlenmelidir. Lise 2.sınıflarda Kimya dersinin zorunlu olması, ayrıca liselerin zorunlu hale gelmesinin bu yıl katlanarak artan etkisi, Kimya Öğretmeni açığını arttırmıştır.

 

 
Facebook Twitter Whatsapp
 

Yorumlar

  1. kimyacı22 Mayıs 2014, 23:17

    bizde oy verıyoruz bızde cok zor sartlar altında masraf yaptık bizde ış ıstıyoruz lutfen bı kolaylık getırın bu konuda

Yorum Ekle