• Kimya Öğretmenleri 3000 Atama İstiyor

Kimya Öğretmenleri 3000 Atama İstiyor

Eklenme Tarihi: 02 Ağustos 2014, 18:17

Yıllardır az alım yapılması ve bu yıl artan açık nedeniyle 3000 atama yapılmasını istiyorlar.

Ortaöğretimin zorunlu olması, 10.sınıflarda Kimya dersinin zorunlu olması ve diğer etkilerle bu yıl Kimya Öğretmeni ihtiyacı aşırı derecede arttı. Kimya Öğretmenleri boş kontenjanlara atama yapılmasını talep ediyor.

 

Açık olduğu halde yıllardır atama yapılmaması Kimya Öğretmenlerini çok mağdur etmiş durumda. Son beş yılda 210.000 alımda sadece 1310 Kimya Öğretmeni ataması yapılmış. Bu % 0,6’lık bir orana karşılık geliyor.

 

Yıllardır emek vererek, KPSS sınavlarından yüksek puan alan öğretmenlerin bekletilmesi vicdanları sızlatıyor. ÖSYM istatistiklerine göre iki yıldır en zor sorular Kimya Öğretmenlerine sorulmuştur. (Std.Sapma ikinci en yüksek Kimya) Buna rağmen en yüksek puanlar yine Kimya Öğretmenleri tarafından alınmaktadır.

 

Beş yılda Kimya Öğretmenlerine verilen toplam kontenjan, başka alanlara sadece bir yılda veriliyor. Bu durum Kimya Öğretmenlerinin büyük tepkisini çekiyor.

 

Başka alanlardan Kimya Öğretmenliği’ne alan değişikliği ile geçiş yapılması da, zaten az kontenjan verilen Kimya Öğretmenlerinin mağduriyetini daha da arttırmış durumda. 2014 Şubat ayında 376 Sınıf Öğretmeni Kimya Öğretmenliği'ne alan değişikliği ile geçirildi.

 

Kimya Öğretmenleri atama sayılarının arttırılması için örgütlendiler ve www.lisekimya.org resmi internet sitesi üzerinden taleplerini, yaşanan mağduriyeti, atamalarla ilgili istatistikî bilgileri tüm Türkiye’ye, medyaya, siyasilere ve bürokratlara duyuruyorlar.

 
Facebook Twitter Whatsapp
 

Yorumlar

Yorum Ekle